Thajská opekaná ryža

IMG_8530c

Tento recept je TAKÝ dobrý, že ma okamžite prinútil prerušiť dlhšiu pauzu v prispievaní na tento blog. Moje rýdze gurmánske srdce by neprežilo, keby som takúto dobrotu nezdieľala s ostatnými. Ako býva zvykom pri všetkých mojich najchutnejších výtvoroch, aj tento pôvodne vznikol v krízovej situácii so zvyškovou ryžou a len mrazenou zeleninou kedže som doma nič iné nemala. Ale aspoň poteším aj tie lenivejšie gazdinky či menej skúsených kuchárov, tento recept funguje rovnako dobre aj ak si zakúpite nejakú wokovú ázijskú zmes mrazenej zeleniny. Vyhýbajte sa však ochuteným verziám, pridávajú do nich všemožné čarovné E-čka a kopec cukru. Pre veľký úspech som potom recept pripravila nanovo s čerstvou chrumkavou zeleninou a hneď sa stáva domácim favoritom.

IMG_8538c

 

Fried rice bol najbezpečnejší výber z jedálnych lístkov na mojich cestách áziou. Spolu s thajskou kokosovou polievkou to bol môj pokrm prežitia a chutil rovnako dobre v reštaurácii aj v street foodovom stánku. Nebolo na tom čo pokaziť a vždy mi ich vedeli pripraviť aj v menej pálivej verzii. Jediné, čo mi pri ryžových jedlách chýbalo bola zelenina. Aj jedlo označené “vegetable fried rice” obsahovalo maximálne tak kapustu a mrkvu, ak ste mali extrémne šťastie, sem tam sa na vašom tanieri ocitlo aj pár čerstvých klíčkov či zelená cibuľka. Moje recepty sú väčšinou tvorené hlavne zo zeleniny, všetky ostatné ingrediencie ako ryža či mäso sú len doplnkom. Chrumkavá, rýchlo opečená zelenina a voňavá jasmínová ryža spolu s thajskými príchuťami sú vyslovene nebeská kombinácia. Odrazu bolo toto jedlo povýšené na seriózny gurmánsky zážitok.

IMG_8517c

 

2 porcie

Potrebujeme

1/2 šálky jasmínovej ryže

2 čl kokosového oleja

1 veľký strúčik cesnaku

1 menšia mrkva

veľká hrsť cukrového hrášku vcelku

hrsť mladých kukuričiek

malá hlávka pak čoi

1 šálka nakrájaných hríbov (hliva ustricová)

1 jarná cibuľka

hrsť nasekaného koriandra

hrsť sójových klíčkov + hrsť navrch

2 PL sójovej omáčky

1 PL thajskej červenej kari pasty

1 vajce, rozšľahané vidličkou, osolené

soľ

 

Ryža musí byť pri začatí opekania zeleniny už dávno hotová, preto si ju pripravte ako prvú. V menšom hrnci rozohrejte 1 čl kokosového oleja, dobre premiešajte s prepláchnutou ryžou a osoľte. Na 1/2 šálky ryže pridajte celú šálku vody, priveďte k varu na strednom plameni a potom na nižšom plameni varte 15 minút. Ryžu odstavte bokom a nechajte v zatvorenom hrnci ešte odstáť 5 min.

Pri spracovaní zeleniny na panvici wok je najdôležitejší čas. Samotný proces opekania zeleniny trvá len pár minút a v tom čase si panvica vyžaduje vašu plnú pozornosť a stále premiešavanie. Preto je nevyhnutné mať všetky ingrediencie pripravené, všetku zeleninu očistenú a nakrájanú, všetko pripravené na vhodenie do panvice. Zelenina by mala byť suchá, aby sa opekala pekne do chrumkava a voda v panvici ju zbytočne neparí. Pri príprave tohto receptu s mrazenou zeleninou ju na vysokom plameni najprv “podsušte”, nechajte vodu odpariť, čím sa zelenina zároveň rozmrazí no nikdy nedocielite z mrazenej zeleniny tú čerstvú chrumkavosť woku.

Wok rozohrejeme na vyššom plameni s 1 čl kokosového oleja. Najprv pridáme zeleninu, ktorá sa dlhšie spracováva – mrkva, mladé kukuričky a hlivu ustricovú. Pridáme 1 PL sójovej omáčky, roztlačený cesnak a 2 minúty premiešavame.

Pridáme zvyšnú nakrájanú zeleninu, kari pastu a druhú polievkovú lyžicu sójovej omáčky, soľ a opekáme ešte jednu minútku.

Pridáme uvarenú ryžu a dobre premiešame, aby sa ryža poriadne ochutila zeleninou

Zalejeme wok jedným rozšľahaným vajíčkom a opäť všetko poriadne premiešame

Nakoniec pridáme nasekaný koriander a doplníme čerstvé sójové klíčky navrch

 

IMG_8544c