Quinoa sushi

IMG_3286c
IMG_3293c
Domáce sushi sa veľmi dlho nachádzalo na mojom zozname kulinárskych pokusov, no predstava absolútneho zlyhania ma trocha znervózňovala a odkladala som to celú večnosť. Ani všetky tie krátke a rýchle videá s návodom na prípravu ma nedokázali presvedčiť, že to nebude celodenný boj s totálnym neporiadkom v kuchyni. Moje obavy boli úplne zbytočné! Ide dokonca o tak jednoduchú prípravu, že to zvládne skutočne ktokoľvek – aj zarytý nekuchár.
Quinoa sushi je moderná obmena tradičného receptu a doplniť ho môžete ľubovoľnými ingredienciami. Či už zvolíte viacero druhov zeleniny, morských plodov prípadne aj tepelne spracované ryby (pokiaľ jediné, čo vás na sushi doteraz odrádzalo boli práve surové morské plody). Krása domácej prípravy teda spočíva hlavne v rôznorodosti použitých surovín, ktoré presne ulahodia vášmu žalúdku. V prípade zámeny ryže za quinou je potrebné ju rozvariť, aby sa lepila rovnako ako ryža určená do sushi receptov. Potom už stačí len zrolovať naplnené morské riasy a nakrájať na menšie kúsky.
IMG_3255c
3-4 plátky morských rias na sushi
1/2 šálky quinoa
3 PL ryžový ocot
1/2 čl soľ
ľubovoľná zelenina nakrájaná na plátky – uhorka, paprika, mrkva, avokádo
sójová omáčka, wasabi a nakladaný zázvor na servírovanie
bambusová rolka na prípravu sushi
Najprv uvaríme quinou. Na 1/2 šálky quinoi použijeme až 2 šálky vody. Na strednom plameni privedieme k varu, potom prikryté varíme na slabom plameni, kým sa odparí takmer všetka voda.
Po uvarení odstavíme, no necháme prikrytý hrniec ešte aspoň 5 min dokončovať svoju prácu a quinoa vstrebe posledné zvyšky vody. Zmiešame ryžový ocot so soľou ( v tejto časti sa tradične pridáva aj cukor, ktorý som vynechala a vôbec mi nechýbal) a zalejeme quinou. Dobre premiešame a necháme chladnúť.
Na bambusovej podložke určenej na sushi rozprestrieme plátok morských rias drsnejšou stranou nahor. Navlhčenými rukami prenesieme vychladnutú quinou na pripravený plátok rias a rovnomerne rozložíme takmer po celej dĺžke. Necháme na konci riasy voľný aspoň centimeter, kľudne aj dva. Odporúčam si na internete pozrieť niektoré z nekonečnej záplavy videí na túto tematiku. Okraj obloženej časti riasy budete zavinovať smerom od vás, a teda ten okraj musí byť na jednej úrovni s okrajom podložky. Do stredu prvej tretiny uložte vami zvolené ingrediencie a potom už stačí len pomocou podložky rolku zavinúť.
Hotové rolky necháme chvíľu v chladničke stuhnúť a nakrájame ostrým nožom na menšie kúsky.
Podávame s wasabi, nakladaným zázvorom a namáčame do sójovej omáčky – v prípade bezlepkáčov tamari.
IMG_3226c