Pomarančovo-škoricové brownies

IMG_5530 copy

 

IMG_5572 copy

Tento voňavý kakaový poklad si u mňa doma právom vyslúžil prívlastok “epický”. Je to veľmi vďačný recept – chutí deťom aj dospelým, je veľmi nenáročný na prípravu a zvládne to naozaj každý. Väčšinou suchší typ koláčika sa zvykne doplniť zmrzlinou, no práve tento faktor ma nútil premýšľať nad možnou vláčnejšou, šťavnatejšou verziou klasického receptu. Kombinácia šťavnatého pomaranča s jemným sladkým zemiakom a úžasne voňavou škoricou robia z tohto dezertu kráľovské pohladenie duše. Je to ako potľapkanie po chrbte ktoré vás ubezpečí, že neexistujú žiadne problémy :) Veľmi sa teším z tohto receptu a plánujem ho upiecť ešte raz (možno rovno dvojitú dávku) a snáď vám budem vedieť potom doplniť informáciu, ako dlho vydrží čerstvý. U mňa sa bohužiaľ ani nedopracoval do chladničky.

IMG_5523 copy

 

veľký sladký zemiak (300g)

1 pomaranč

3 veľké PL raw kakao

2 PL xylitol alebo med

2 čl škorica

3 PL kokosová múka

1 vajce

Sladký zemiak prekrojíme na 2-3 časti aj so šupkou, potrieme kokosovým olejom a pečieme na papierom vystlanom plechu v rúre vyhriatej na 200°C do mäkka (25-30min)

Kým chladne upečený zemiak, nastrúhame nadrobno kôru dobre očisteného pomaranča a odložíme bokom. Pomaranč potom očistíme a rozmixujeme s mierne vychladnutým sladkým zemiakom, z ktorého sme stiahli šupku.

Primiešame zvyšné ingrediencie a hustú zmes rovnomerne rozložíme na papierom vystlaný malý plech. Zvrchu dozdobíme strúhanou pomarančovou kôrou a pečieme na malom plechu približne 30 minút na 180°C.

Po 30 minútach otestujte koláč špajdľou alebo nožíkom – ak po zapichnutí do koláča vytiahnete špajdľu čistú, koláč je upečený. Vzhľadom na odlišné veľkosti a šťavnatosti pomarančov môže byť váš koláč rôzne vlhký, a teda bude možno potrebovať nejaké minúty pečenia navyše.

IMG_5623 copy