Marocká polievka s červenou šošovicou

IMG_0376c
Táto variácia tradičnej marockej polievky harira pôsobí vďaka zmesi voňavých korenín a hustej konzistencii ako hrejivý balzam na dušu. Dostatočne výdatná ako hlavné jedlo, dokonale zahreje a zasýti. Kombinácia výrazne oranžovej farby a intenzívna zmes netradičných chutí jej pridáva exotický šmrnc. Kedykoľvek zatúžim po rýchlej hustej polievke, siahnem práve po červenej šošovici. Nie je potrebné ju pred použitím namáčať do vody a zmäkne už pri krátkom varení. Táto polievka je veľmi jednoduchá na prípravu, rýchlo hotová a nevyžaduje vašu neustálu prítomnosť pri sporáku. Po vložení všetkých ingrediencií do hrnca stačí jednoducho počkať 10-15 minút a nakoniec rozmixovať do hladka.
IMG_0447c

 

400g mrkva

150g červená šošovica
1 stonka zeleru
1 strúčik cesnaku
1 stredná cibuľa
1PL kokosový olej
1 konzerva lúpaných paradajok
šťava z 1/2 citróna
1 čl koriander
1 čl muškátový orech
1 čl rímsky kmín
1 čl mletá kurkuma
1l zeleninový vývar
Vo veľkom hrnci rozohrejeme kokosový olej a orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme cesnak a nakrájanú mrkvu so stonkovým zelerom, koreniny a podusíme 5 minút na miernom ohni.
Do zmesi primiešame konzervu paradajok a šťavu z 1/2 citróna, prepláchnutú šošovicu, vývar a varíme približne 10-15 minút, kým je zelenina mäkká a šošovica vytvára jemnú kašovitú zmes. Nakoniec rozmixujeme do hladka, polievka však chutí výborne aj s celými kúskami zeleniny.
IMG_0425c