Kučeravý šalát s dresingom z granátového jablka

IMG_0644c

IMG_0610c

Nikdy neviem, ako nazvať šaláty. Tento má toľko úžasných ingrediencií, že by to mohol byť kelový šalát s tamari lososom, pečenou hokkaido tekvicou, avokádom a dresingom z granátového jablka inšpirovaný modernou kalifornskou kuchyňou. Celkom náročný nadpis blogového príspevku. Nazvať recept jednoducho šalátom mi príde ako marketingová samovražda, zachránená iba peknou fotografiou pri príspevku. Vždy sa snažím vybrať tie najdôležitejšie prísady ako súčať názvu, v tomto prípade je to jednoznačne úžasný dresing z granátového jablka. Povýši akýkoľvek šalát na majstrovské dielo! Dokonale sa hodí aj ku špenátu, pokiaľ nie ste fanúšikmi kučeravého kelu namixujte si ľubovoľné zelené listy. Veľmi rada kombinujem pestré šaláty, ktoré majú dostatok ingrediencií na poriadne zasýtenie a kombinácia príchutí je rovnako lahodná ako pri iných, tažších jedlách. Nie je nič jednoduchšie, ako zmiešať na tanieri poriadne veľký šálát. K vytvoreniu tohto krásavca ma inšpirovala nedávna návšteva Kalifornie. Krajina, kde je zdravá strava k dispozícii doslova na každom kroku, reštaurácie sa navzájom predbiehajú v originálnejších kombináciách pri skladaní denného menu a často spájajú klasické zdravé recepty so zahraničnou kuchyňou. Neraz som tak mala možnosť ochutnať kombinácie sladko-slané, kyslo-horké, alebo nájsť na jednom tanieri Taliansko aj Japonsko. Vždy som sa presvedčila o tom, že kombinovania sa netreba báť a od návratu domov častejšie experimentujem s rôznymi svetovými kuchyňami.

2 porice

Potrebujeme

šalát

100g kučerávý kel, tvrdé časti odstránené

100g očistená hokkaido tekvica

1/2 avokáda

150g čerstvý losos

hrsť slnečnicových semienok

hrsť jadierok granátového jablka na dozdobenie

 

dresing

1/2 šálky jadierok granátového jablka

2 PL olivový olej

1 PL tamari

2 PL biely vínny ocot

1/2 čl soľ

1 čl med

IMG_0591c

 

Najprv pripravíme dresing zmiešaním všetkých ingrediencií, odložíme bokom.

Rozohrejeme rúru na 200°C. Nakrájame tekvicu hokkaido na približne 1,5 cm plátky pre rýchlejšie pečenie. Môžete plátky ponechať aj hrubšie a predĺžte čas pečenia. Tekvicu osolíme, rozložíme na plechu vystlanom papierom na pečenie a posypeme slnečnicovými semienkami. Lososa vložíme do menšej nádoby na pečenie s alobalom, osolíme a dochutíme 1PL dresingu. Pečieme približne 20 minút. Ja pečiem lososa najprv uzavretého v alobale, v polovici času pečenia ho potom odokryjem na zapečenie vrchnej časti, no tento postup nie je nevyhnutný.

Vo veľkej mise zmiešame kučeravý kel s 1PL dresingu. Tvrdšie listy kelu je potrebné premasírovať, aby povolili a bolli jednoduchšie na konzumáciu. Na panvici nasucho mierne opražíme slnečnicové semienka, odložíme bokom.

Po upečení tekvice  a lososa ich pridáme do misy ku kelovým listom, pridáme nakrájané avokádo, dozdobíme granátovým jablkom a slnečnicovými semienkami. Pridáme dresing podľa chuti, podávame teplé.

IMG_0636c