Kelová polievka s orientálnym cícerom

img_5107c

img_5174c

Priznám sa, že som s hlávkovým kelom pracovala prvý krát. Podarilo sa mi občas zohnať na trhu jeho atraktivnejšiu verziu v listovej forme ako kel kučeravý, no bežne v obchodoch túto odrodu u nás nenachádzam. Čokoľvek kelové sa mi automaticky spájalo s kelovým prívarkom školskej jedálne, pričom už samotná spomienka na tento nízkorozpočtový pokrm školopovinných detí ma núti krčiť nosom. Ale kde sa vzal, tu sa vzal u mňa doma podarovaný obrovský hlávkový kel a prívarok sa mi z neho veru variť nechcelo :) Výzva prijatá, a táto úžasná polievka je výsledok. Jeden výborný a lacný recept, od prívarku má chuťovo skutočne ďaleko a vyžaduje len pár ingrediencií. Keďže som chcela použiť celý kel (takmer kilový), vyšli mi z toho až tri litre polievky…ak sa obávate takej obrovskej porcie, kľudne zredukujte množstvá na polovicu. Korenín sa nebojte, kel aj batát pohltia viac soli aj ochucovadiel a aj v prípade polovičnej porcie by som nešetrila rímskou rascou ani oreganom. Dobrú chuť!

 

Potrebujeme

kel 900g

očistený batát cca 220g

1 stredná cibuľa

2 čl rímska rasca

1 čl oregano

2 vetvičky tymiánu

2 strúčiky cesnaku, roztlačené

2l vývar

soľ, čierne korenie

kokosový olej

uvarený cícer alebo cícer z konzervy na dozdobenie

ochutený korením garam masala

img_5162c

 

Vo veľkom hrnci rozohrejeme kokosový olej na miernom plameni. Pridáme nakrájanú cibuľu a roztlačený cesnak. Batát nakrájame na menšie kocky a jemne podusíme aj s koreninami kým pridáme očistený kel nakrájaný hrubšie plátky. Obsah hrnca dobre premiešame a zalejeme vývarom. Nakoniec vložíme do hrnca vetvičky tymiánu a varíme na slabšom plameni približne 15-20 minút do mäkka. Hotovú polievku rozmixujeme ročným mixérom do hladka.

Podávame s cícerom – uvarný cícer alebo cícer z konzervy jednoducho ochutíme korením garam masala a krátko opražíme na kokosovom oleji.

unnamed