Cuketový šalát s tekvicou hokkaido

IMG_7418c

IMG_7409c

Počas mojej nedávnej návštevy Škótska som bola veľmi milo prekvapená šalátom v jednej malej reštaurácii v Glasgowe. Plánovaný deň plný nákupov som nutne potrebovala prerušiť doplnením paliva, ale vôbec sa mi nepozdávala ponuka jedál vypísaná na tabuliach reštaurácií preplnenej ulice. Keď už som sa v mysli takmer zmierila s možnosťou konzumácie Caesar šalátu v plastovom obale zo Starbucks, konečne som zazrela kľúčové slovo “šalát” a vďačne som sa predierala miniatúrnym priestorom so všetkými nákupnými taškami. Jemné plátky cukety zaliate limetkou a olivovým olejom boli v kombinácii so sviežou mätou a kúskami pečenej tekvice nečakane harmonická zmes chutí. Spomienka na tento obed ma inšpirovala k vytvoreniu veľmi podobnej verzie. Namiesto klasickej maslovej tekvice som použila hokkaido a šalát som doplnila o beluga šošovicu. V tejto kombinácii šalát príjemne zasýti bez toho, aby zbytočne uprostred dňa zaťažil váš žalúdok.

pre dvoch
1 cuketa
1/2 hokkaido tekvice
50g beluga šošovice
2 veľké hrste listovej zeleniny
šťava 1 limetky
2 čl vínneho octu
hrsť čerstvých mätových listov
soľ a olivový olej
mletý kmín
kokosový olej na vymastenie plechu/formy
syr feta navrch

IMG_7411c

Očistenú tekvicu nakrájame na malé kúsky rovnakej veľkosti a vložíme na kokosovým olejom vymastený plech. Ochutíme soľou, štipkou mletého kmínu a pečieme na 180C približne 15 minút.
Beluga šošovicu ( v ideálnom prípade namočenú cez noc v studenej vode ) prepláchneme a varíme na miernom ohni v neosolenej vode takmer domäkka. Odporúčam priviesť do varu na silnejšom ohni, variť 10 minút a potom stíšiť na minimum a nechať mierne vrieť ďalších 10 – 15 minút. Šošovica by mala držať tvar pri premiešavaní. Zvyšnú vodu zlejeme a uvarenú šošovicu necháme chladnúť.
Cuketu očistíme a škrabkou na zeleninu ďalej pokračujeme v pozdĺžnych ťahoch, čím vytvárame dlhé pásy podobné cestovinám tagliatelle.
Vo veľkej mise zmiešame cuketové rezance, listovú zeleninu a nadrobno nakrájanú mätu. Polejeme šťavou z limetky, pridáme soľ a vínny ocot.
Šalát rozdelíme na dva taniere, navrch posypeme uvarenou beluga šošovicou, hokkaido tekvicou a nakoniec dochutíme olivovým olejom. Trocha syru feta navrch môže výborne doplniť tento šalát, v čase fotenia som však práve žiadny nemala tak snáď mi jeho absenciu na fotkách odpustíte :)

 

IMG_7418c