Čerešňové koláčiky

090c

126c

Náhodne sa mi doma ocitlo omnoho viac čerešní, ako by som dokázala spotrebovať. A pod pojmom náhodne myslím iba, že som nebola schopná odmietnuť obrovské balenie usmiatej, maďarsky hovoriacej babičky na farmárskom trhu. Či už to zvalím na jazykovú bariéru, alebo moju neschopnosť povedať nie, niečo s nimi bolo treba urobiť. Je len určité množstvo čerešní, ktoré si viem dávkovať na raňajky vo forme smoothie alebo ozdoby nejakej kaše. Museli ísť do koláča :)

Tento jednoduchý koláčik ma pevnú spodnú vrstvu, lahodný krémový stred z ovocia a chrumkavý orieškový vrch. Ovocná plnka krásne dopĺňa suchý základ z pohánkových vločiek a mandľových plátkov. Potrebujete len jednu misu a mixér! Oslaďte si koláč podľa seba, môžete použiť aj med, stéviu, javorový sirup – čokoľvek máte po ruke a čo vám chutí.

102c

Spodná vrstva

1 šálka pohánkové vločky (môžu byť aj ovsené)

1 šálka mandle/plátky

1/2 šálky strúhaný kokos

1 banán

2 vajcia

3 PL xylitol

1/2 čl vanilkový extrakt

 

Stred

400g čerešne vcelku

1 stredné jablko (približne 200g vcelku)

3 PL chia

1 PL xylitol

 

chrumkavý vrch

1/2 šálky pokánkové vločky

1 banán

1 šálka mandle/plátky

 

V mise zmiešame všetky ingrediencie na spodnú vrstvu. Prenesieme na malý, papierom vystlaný plech a rovnomerne zatlačíme.

V mixéri spracujeme očistené čerešne a jablko. Ak máte menej výkonný mixér, odporúčam jablko najprv nahrubo natrúhať. Primiešame chia semienka a prelejeme do plechu s cestom.

Chrumkavý vrch pripravíme rozmačkaním banánu vidličkou a primiešaním zvyšných ingrediencií. Vytvoríme hustú lepivú zmes, ktorú rozložíme navrch ovocnej vrstvy.

Pečieme do zlatista 35 – 40 minút na 180 °C. Koláč necháme  pred rozkrojením úplne vychladnúť.

154c