Baklažánovo-paradajková omáčka

IMG_8823c

IMG_8858-1c

Cestoviny sú jedna z tých vecí, ktoré som z mojej kuchyne (za hlasného plaču) úplne vyradila po diagnóze alergie na pšenicu. Odvtedy sa tam objavilo niekoľko skúšobných verzií alternatívnych výrobkov bez lepku, no buď chutili ako rozvarený papier, alebo boli zložené z ťažkej kukuričnej múky, chuťovo na míle vzdialenej mojej zasnenej spomienke na lahodné, taliansky ladené misy plné penne, rigatoni a spaghetti. Zároveň si však ešte stále jasne pamätám ten pocit ťažkosti po pšeničných cestovinách, a zažívajú ho aj ľudia bez intolerancie či alergie na lepok. Pre všetkých, čo hľadajú bezlepkovú alternatívu cestovín, tie z červenej šošovice sú skutočne výborné. A pridávam k tomu aj recept na omáčku, kedže tento príspevok je vlastne o nej :)

Jednoduchá zeleninová, da sa pripraviť aj za použitia čerstvých paradajok no musia byť skutočne zrelé. V opačnom prípade vám lepšie poslúži dobrá konzerva paradajok vo vlastnej šťave. Baklažán jej pridá to správne odlíšenie od obyčajných paradajkových omáčok a mierne ju odľahčí. Čierne olivy sú finálnou, no veľmi podstatnou bodkou a chuťovo zladia omáčku do lahodného celku. Odporúčam si nimi cestoviny podľa chuti ešte dozdobiť. V samotnej omáčke je ich pol šálky tak akurát.

IMG_8834c

Potrebujeme

2 PL olivového oleja

1 menšiu červenú cibuľu

2 strúčiky cesnaku

2x veľká hrsť čerstvej bazalky

1 baklažán

1 konzervu (400g) paradajok

1/2 šálky čiernych olív bez kôstky

soľ, korenie oregano podľa potreby

ľubovoľný syr na dochutenie (parmezán, pecorino, ricotta sú výborné voľby)

 

 

V hlbokej panvici rozohrejeme olivový olej na nižšom plameni. Pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, nakrájaný baklažán a krátko podusíme. Pridáme hrsť čerstvej bazalky a roztlačený cesnak, dobre premiešame a podusíme takmer do mäkka 7-10 minút. Pridáme paradajky, soľ, oregano a necháme prikryté podusiť ďalších 15 minút. Nakoniec do omáčky pridáme na kolieska nakrájané olivy a odstavíme z plameňa. Omáčku môžete podávať rozmixovanú do hladka, alebo zmes rozdeľte na dve časti –  polovicu celkovej zmesi rozmixujeme a premiešame s nerozmixovaou čašťou pre extra kúsky v omáčke.

 

IMG_8794c